Ukrasne grmove vidite svakodnevno. Neke vrste možete videti često, neke vrste možda malo ređe, ali grmovi su nezaobilazne biljke u uređenju javnih površina, parkova, pa i privatnih vrtova.
Hibiskus plavo-ljubicasti
Prešli smo polovinu kalendarske godine i jesen nam polako kuca na vrata. Kao što znate, jesen je idealno godišnje doba za sadnju biljaka, za presađivanje i promenu rasporeda biljnih vrsta u vašem vrtu. U to doba godine uslovi su optimalni za dobro ukorenjivanje biljaka. Kako to pravilo važi za sve biljne vrste, tako važi i za sadnju ukrasnih grmova.
Cotinus-Royal-Purple-360x360
ŠTA SU GRMOVI?
Grmovi, odnosno šiblje, su drvenaste biljke koje, uglavnom, nemaju centralno stablo. Delimo ih na zimzelene i listopadne. Mogu se naći u različitim veličinama, oblicima i bojama. Od nekih vrsta možemo formirati atraktivnu živu ogradu, a neke možemo kombinovati sa drugim biljnim vrstama (četinarima, nižim perenama).
lavanda vrt
KAKO ODABRATI IDEALAN UKRASNI GRM ZA VRT?
Šta ćete prvo uraditi kada odlučite da obogatite vaš vrt ukrasnim šibljem?
Kao prvo, dobro se informišite o vrsti koju želite kupiti, jer ne mogu sve vrste podneti hladne kontinentalne zime. Tako, na primer, u ponudi ćete naći oleandere,
oleander
tropske hibiskuse,
tropski hibiskus
bugenvilije…
bugenvilija
To su vrste kojima odgovara mediteranska klima (ne podnose mrazeve i duge i hladne zime). Odabir ukrasnog grma prilagodite klimatskim uslovima u kojima živite. Vrt će najlepše izgledati ukoliko se u njemu nalaze sadnice koje su u skladu sa okolinom.
Druga stvar o kojoj bi trebalo da vodite računa jeste visina i širina grma koju on dostiže. Ako nemate dovoljno prostora, tj. ako je vaš vrt manje površine, brzorastući grm će predstavljati veliki problem, a ne lepotu. On će se širiti i gušiće ostale biljke. U tom slučaju, odaberite grmove koji su niži i koji se slabije šire.
Crveni berberis-Admiration
Ukrasni grm dobro iskombinujte sa ostatkom biljnog sveta. Ako su u pitanju visoki grmovi, grmovi visine preko 2,5 m, njih ćete saditi u pozadini ostalim biljkama.
Mahonia aquifolium
Takođe, od njih možete formirati živu ogradu pravih linija, a ispred možete saditi druge biljke. Bitno je da ostavite prostor za širenje biljci koju ta biljka zahteva. Iako vam se na početku čini (kada sadite biljke), da su one isuviše retko zasađene, ne brinite, za nekoliko godina one će se raširiti i napraviće lepu celinu. Ako ih isuviše gusto zasadite, za kratko vreme moraćete vaditi biljke i saditi ih na neko drugo mesto (to nije rešenje).
Kolkvikcija-360x360
UKRASNI GRMOVI KOJI BRZO RASTU I KOJI CVETAJU
Postoji mnogo vrsta brzorastućih grmova koji cvetaju. Navešću vam neke vrste koje su kod nas najzastupljenije.
LISTOPADNI VISOKI GRMOVI:
– FORZICIJA – listopadni grm koji nam najavljuje proleće svojim žutim cvetićima. Raste i do 3,5 m i od njega možete formirati lepu živu ogradu, ali ga možete saditi i pojedinačno. Grm orezujte posle cvetanja.
Forzicija-360x360
– VAJGELA – listopadni grm koji cveta trubastim roze cvetovima tokom proleća. Raste u visinu i do 2,5 m.
Wajgela-roze-360x360
– BELA SPIREA – grm koji cveta u aprilu i maju mesecu. Dostiže visinu do 2,5 m. U narodu je biljka poznata pod nazivom „Bela krunica“.
Spiraea-Vantukes-360x360
– HIBISKUS – listopadni grm koji cveta tokom letnjih meseci. Cvetovi mogu biti u beloj, plavoj, roze, roze-crvenoj boji.
hibiskus beli
– DEUCIJA – listopadni grm visine do 2,5 m. Cveta belim cvetovima u aprilu i maju mesecu. Ovaj grm obožavaju pčele. Ukoliko želite da ove životinje budu gosti u vašem vrtu, pronađite mesto za ovaj grm.
Deucia-360x360
– JAPANSKA DUNJA (CIDONIJA) – listopadni grm visine do 2 m, cveta narandžasto-crvenim cvetovima rano u proleće.
cidonija jap dunja
Kao što vidite, gore navedene vrste imaju veoma slične karakteristike. Ovo su listopadni grmovi visine preko 2 m. Svaka vrsta cveta u određeno vreme. Sve ove vrste možete orezivati posle cvetanja i to za 1/3 grane. Ukoliko biljke sadite u grupi i od njih formirate živu ogradu, onda bi rastojanje za sadnju trebalo da bude 1 m.
cvetne zive ograde
Ove grmove možete orezivati i više puta godišnje, ali u tom slučaju naredne godine grm će slabije cvetati, jer ćete orezati formirane pupoljke na granama.
ZIMZELENI GRMOVI
– MAHONIJA – grm visine i do 2 m. Ukras ovog grma je žuti cvet koji se pojavljuje u aprilu mesecu i plave bobice koje se formiraju u septembru mesecu i ostaju na biljci tokom cele zime.
mahonia
– PIRACANTHA – visoki grm čiji su ukras bobice u narandžastoj ili crvenoj boji koje ostaju na granama od septembra meseca, pa sve do proleća. Visina grma je do 3 m.
PyracanthaRedColumn1360661582511a0c4eaaf04
– BERBERIS JULIJANA – grm koji cveta od maja do jula meseca sitnim žutim cvetovima. Dostiže visinu 2-3 m.
Berberis_julianae_B
– LOVOR VIŠNJA – biljka koja ima prelepe sjajne i kožaste listove. Dostiže visinu do 2,5 m i ide u širinu do 2 m. Idealan za lepu i elegantnu živu ogradu.
lovor visnja
– FOTINIJA – ona podseća na lovor višnju, samo što mladi izdanci ove biljke su uvek crvene boje.
fotinia-red-robin_ES_500_0002995
– ILEX BOŽIKOVINA – najlepši ukras ove biljke je njen dekorativni belo-zeleni list i crvene bobice koje se pojavljuju na biljci pre Božića. Visina grma dostiže visinu i 3 m, ali je ovo vrsta koja sporije raste.
ilex aguifolium
– AUKUBA – biljka koja raste do 2 m. Najlepša će biti ukoliko je sadite u polusenku ili senku. Od sunca dobija opekotine po listu.
aucuba
Zajedničko za gore navedene vrste je što su zimzelene biljke i dostižu visinu preko 2 m. Od bilo koje zimzelene vrste možete formirati živu ogradu, ali ih možete saditi i pojedinačno. One će biti ukras tokom cele godine, a naročito tokom zimskih meseci, kada ogole grane listopadnih biljaka.
UKRASNI GRMOVI VISINE DO 1,5 M
– CARIOPTERIS PLAVI – grm sa plavim cvetovima koji se nalaze na vrhu grane. Medonosna biljka koju pčele obožavaju. Biljku orežite na jesen posle cvetanja.
cariopteris
– POTENTILA FRUTICOSA – cveta žutim cvetovima od maja do septembra meseca. Orežite biljku za 1/3 grane posle cvetanja.
zuta potentila
– SPIREA LJUBIČASTA – cveta tokom letnjih meseci. Orezuje se kao i potentila posle cvetanja za 1/3 grane.
Spirea-Wateri
– COTONASTER – cvetovi ovog grma su sitni i beli, ali ukras ove biljke nije njen cvet već crvene bobice koje sazrevaju u septembru i ostaju na biljci tokom zime.
cotonaster
– CRVENI BERBERIS – izuzetnu vrednost ovoj biljci daje njena crvena boja lista. Iz tog razloga ovo je grm koji je idealan za kombinaciju sa drugim grmovima, pa i sa četinarima.
crveni berberis
Od ovih listopadnih grmova možete formirati niže živice, možete ih kombinovati, jednu vrstu sa drugom, a možete ih saditi i pojedinačno u kamenjare ili male vrtove. Ako ih sadite u grupi, sadite ih na rastojanju od 60 cm.
– EVONIMUS ALATUS – grm koji menja boju lista, pa u jesen postaje crvene boje, što ga čini posebnim u ovom periodu.
evonimus alatus
Verovatno ste i sami došli do zaključka da su neke vrste šiblja zanimljive zbog lišća, koje može biti raznih boja i kombinacija, neke vrste su interesantne zbog cveta, a neke zbog bobica koje ukrašavaju biljku. Svaka vrsta je lepa na sebi svojstven način. Cena ovih grmova nije visoka i možete ih nabaviti u večini rasadnika. Ovo je vrsta biljaka koja je zahvalna za negu i njihovo primanje je skoro 100%.
Odaberite vrstu koja će se uklopiti u vaše okruženje i koja će upotpuniti vaš vrt!
Nema komentara:
Objavi komentar